eFeMPROJE EĞİTİM ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ...HİBE PROJELERİ MERKEZİ...GİRİŞİMCİLİK...KOSGEB-KOBİ..GİRİŞİMCİLİK İŞ PLANI...TÜBİTAK...KIRSAL KALKINMA PROJELERİ (KKYDP)...IPARD DESTEKLERİ...TARIM...HAYVANCILIK...SANAYİ...KIRSAL TURİZM...PROJE YAZILIM...EĞİTİM...AB DESTEKLERİ...AB HİBELERİ...AKSARAY
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/eFeMPROJE
 • https://plus.google.com/100580894426358658340/posts?partnerid=gplp0
  • Erişmek istedikleri bir hedefi olmayanlar, çalışmaktan zevk almazlar....
  • Tek başına bile çalışsan, sanki birileri gözlüyormuş gibi çalışacaksın...
  • Erişmek istediği bir hedefi olmayanlar, çalışmaktan da zevk almazlar....
  • Çalışmayı sevenler, işlerini yapmak için daima vakit bulurlar....
  • Uğraş,didin,düşün,ara,bul,koş,atıl,bağır; durmak zamanı değil, çalışmak zamanıdır...
  • Çalışma uçup gidebilen bir alışkanlıktır;bırakması kolay,yeniden başlaması zor bir alışkanlık...
  • Çalışma , doğanın anasıdır ; mutlak bir dinlenme ölüm demektir...
  • Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı, olmak şarttır...
  • Çalışacağım, kendimi hazırlayacağım ve bir gün şans kapımı çalacak...
  • Durmak ölüm, taklit uşaklıktır; çalışmak ve yetişmek ise hayat ve hürriyettir...
  • İçinde çalışma olmayan hayat suçtur. İçinde sanat olmayan çalışma ise vahşiliktir...
  • Asla umutsuzluğa düşmeyin; ama eğer düşerseniz, umutsuzca çalışmaya devam edin...
  • eFeMPROJE EĞİTİM ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ www.efemproje.com
  • Sıkı bir çalışmanın yerini hiç bir şey alamaz. Deha yüzde bir ilham ve yüzde doksan dokuz terdir...
  • ”Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.” (Mustafa Kemal Atatürk)
METİN KURT
PROJECT SPECIALIST
İLETİŞİM

 efemproje iletişim

 efemproje@efemproje.com
-0541 867 6336
-0541 867 6308

NİĞDE eFeMPROJE


RANA ARIBAŞ

       PROJE UZMANI

KOSGEB
 KOSGEB DESTEKLERİ eFeMPROJE
DIŞ TİC.DESTEKLERİ
 DIŞ TİCARET DESTEKLERİ eFeMPROJE
MALİYE BAKANLIĞI
 MALİYE BAKANLIĞI DESTEKLERİ eFeMPROJE
ORMAN SU İŞLERİ BAK.
 ORMAN VE İŞLERİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ
TARIM KREDİ KOOP.
 TÜRKİYE TARIM KREDİ KOOP.DESTEKLERİ
TÜBİTAK
 TÜBİTAK DESTEKLERİ eFeMPROJE
GIDA TARIM HAYVANCILIK
 GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI
ULUSLARARASI FONLAR
 ULUSLARARASI KURULUŞLARA AİT FONLAR
TOBB DESTEKLERİ
 TOBB DESTEKLERİ
ENERJİ DESTEKLERİ
 ENERJİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ eFeMPROJE
BÜYÜKELÇİLİK FONLARI
 BÜYÜKELÇİLİK FONLARI
YERLİ-YABANCI VAKIF FONLARI
 YERLİ VE YABANCI VAKIFLARA AİT FONLAR
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 2°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.84775.8712
Euro6.55036.5766
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret494965
ALTUNTAŞ GROUP OBİAL SİLO SİSTEMLERİALTUNTAŞ GROUP OBİAL SİLO
TÜRKİYE'NİN PARLAYAN YILDIZI
OBİAL; hububat depolama teknolojileri konusunda dünyanın önde gelen markaları arasındadır. Üst düzey kaliteyi en uygun fiyatlarla sunma felsefesiyle aranılan bir marka olmayı başaran OBİAL; hedeflerini sektörde lider olmanın verdiği sorumlulukların bilinciyle belirlemektedir.
Bu doğrultuda üst düzey kalitede malzeme kullanımı, üstün tasarım ve üretim standartlarının uygulanması , etkin müşteri ilişkileri yönetimi ve anahtar teslim hububat depolama sistem çözümlerini makul fiyatlarla müşterilerine ulaştırmaktadır.
https://www.efemproje.com


DÜZ TABANLI SİLO

Yüksek kaliteli ürünün; konusunda uzman personel, modern üretim teknikleri ve tam otomasyona dayalı üretimle sağlandığının bilincinde olarak, OBİAL Magnelis ZM310 kaplamalı ve galvanizli çelik siloları ve taşıma ekipmanları, ürün geliştirme/tasarım departmanı tarafından her türlü hububat depolama ihtiyacına cevap verecek şekilde projelendirilir ve üretimi yapılır.

Silo üretiminde kullanılan yüksek kaliteli Magnelis ZM310 kaplamalı gerilime ve paslanmaya karşı dayanıklılık gösterir. Özel olarak üretilmiş ve silolarımızın üretiminde kullanılan sacların galvaniz kaplama standardı 600gr/m² . Galvaniz kaplama oranı müşteri isteklerine göre değişmektedir. OBİAL sizlere 4,51 m’lik çaptan 31,60 m’lik çapa kadar, 5 tondan 15000 tona kadar değişik düztabanlı çelik silo seçenekleri sunar.

Siloya uygulanılan dikey yükleri taşıyabilmek için silo yüzeyine monte edilen dikey atkı destekleri maksimum dayanıklılık sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. OBİAL dikey atkı destekleri silo içindeki hububatın silo yan duvarlarına yaptığı basıncı mükemmel bir şekilde silo zeminine aktarır.
       
OBİAL çelik silolarında tüm birleşim noktalarında maksimum dayanıklılık sağlamak için 10,9 kalitesinde çok dayanıklı Geomet 500A kaplamalı cıvatalar kullanılmaktır. Hava geçirmezliğini ve su sızdırmazlığını sağlamak için silo gövde saclarında ve üst çatı birleşim noktalarında özel sızdırmazlık elemanları kullanılmaktadır.

Tüm OBİAL silolarının ikinci katında kolayca açılıp kapanabilen emniyetli giriş kapısı, çatısında da gözetleme kapağı mevcuttur. Silo giriş kapısı iki

katlıdır; dış kat tek parça galvanizli sacdan oluşur, iç kat ise üst üste yerleştirilen iki kapıdan oluşur. Silo içindeki hububat doluluk oranı silo yan duvarı üzerindeki giriş kapısını aşmışsa çatıda bulunan gözetleme kapağı silo içine giriş imkanı sağlar.

Tüm OBİAL silolarında silo içine girebilmek için iç merdiven ve silo dış yüzeyinde silo gözetleme kapağına ulaşmak için güvenlik kafesli dış merdiven ve dinlenmek için platform bulunmaktadır. Çatıdaysa saçak seviyesinden başlayarak silo tepe noktasına ulaşabilmek için çift korkuluklu ve emniyetli çatı merdiveni bulunur.

OBİAL silo çatıları dünyada bulunabilen en güçlü silo çatılarından birisidir. OBİAL silo çatısı üst çatı taşıma ekipmanlarından gelen yüke, kar yüküne, rüzgar yüküne ve ısı kablolarının ağırlığına dayanabilecek şekilde tasarlanır. 30 derecelik

silo çatısının eğim açısı siloya optimum doluluk sağlar. Geniş çaplı hububat silolarının üst çatılarının dayanıklılığını ve uzun ömürlülüğünü daha da arttırmak için özel kesitli profillerkullanılarak kafes şeklinde inşa edilir. Buyapı sayesinde silo çatısının dayanıklılığını maksimuma ulaştırır.

OBİAL silolarında kullanılan ısı kontrol sistemi sıcak alanları ve böcek faaliyetlerinitespit etmemizi sağlayarak müşterilerimizi monitöre hububat koşullarını tekrar yükleme zahmetinden kurtarır. OBİAL ısı kontrol sistemi ısı kablolarından, kabloların içine yerleştirilmiş ve hububatın sıcaklığını ölçen ısı sensorlarından ve taşınabilir veya sabit ısı monitörlerinden oluşur. Isı kabloları içinde kabloları uzamaya karşı koruyan özel çelik halatlar mevcuttur. Isı kontrol sistemi PLC ile birleştirilerek silo içindeki hububatınısısının PLC ekranından da kontrol edilmesini sağlamaktadır.

KONİK TABANLI SİLO

OBİAL konik tabanlı hububat depolama çelik siloları çok amaçlı olarak kullanılabilir. Konik tabanlı çelik siloları alt konik taban açısı içinde depolanacak ürüne göre 45-65 derece arasında ürünün akış özeliğine göre üretilir.

Konik tabanlı çelik siloları özellikle değişik hububat çeşitlerinin depolama işlemlerini yürüten hayvan çiftlikleri, yem ve un fabrikaları gibi tesislerde kullanılabilir. Ayrıca kısa süreli ve geçici hububat depolama amacıyla da kullanılmaları son derece uygundur.

Tüm OBİAL konik tabanlı silolarının yan duvar sacları, atkı destekleri ve giriş kapıları galvaniz çelik sacdan yapılır. Çelik yapısı nedeniyle konik taban oldukça dayanıklıdır.

OBİAL sizlere 2,11 m’lik çaptan 10,83 m’lik çapa kadar değişik çap ve tonajlarda konik tabanlı çelik silo seçenekleri sunar.

HAVALANDIRMA SİSTEMİ


Silo kapasitesine ve içinde depolanacak ürün özeliğine göre tasarlanıp yapılan havalandırma kanalları silo temel betonarmesi yapılırken beton içine kurulur. Bu kanallar üzerine ürün özeliğine göre tasarlanmış özel büküm delikli galvanizli saclar ile kaplama yapılır.

OBİAL değişik çap ve kapasitelerdeki silolarda depolanan ürünün havalandırılması için değişik kapasitelerdeki ALFAN marka radyal ve aksiyal fanlar kullanılır.

OBİAL havalandırma bacaları silo içinde oluşan toz ve tarım ilaçlarının kolayca dışarı çıkmasını sağlar. Bu bacalar eğimli bir yapıya sahip ve ön yüzeyleri tel perdelidir. Bu perdeler sayesinde silo içine kuş ve benzeri yabancı maddelerin girmesini önler. Eğimli yapısı sayesinde ise içeriye yağmur ve karın girmesine olanak vermez.
    


Daha fazla hava çıkışının gerektiği durumlarda OBİAL tarafından 560 mm kanat çaplı havalandırma fanı üretilir. Bu fan hava emiş yönü tel perdeli olup hava çıkış yönü panjurlu bir yapıya sahiptir. Panjurlar fan çalışırken açılır şekilde, fan çalışmazken ise kapanır şekilde tasarlanmıştır.

OBİAL ayrıca yatay hububat depolarındaki havalandırma problemlerini çözmek için galvanizli sacdan oluklama yapılarak güçlendirilen ve birbiriyle birleştirilebilen seyyar tünel havalandırma kanalları da üretmektedir.

 

ELEVATÖR


OBİAL kovalı elevatörleri hububatın dikey olarak ekonomik taşınmasını sağlar. Elevatör sistemi hububat için tasarlanmış ve en ağır çalışma şartları dikkate alınarak imal edilmiştir.

Tüm OBİAL elevatör sistemlerinde kolon, tahrik ünitesi başlığı ve gerdirme ünitesi galvanizli sacdan oluşmaktadır. Tahılların dikey taşınmasında kullanılan kovalar, OBİAL tarafından özel olarak üretilen standart plastik, metal ya da galvaniz kaplamalı metal kovalardır.

Elevatör sisteminin baş kısmında bulunan motor grubunun (IP 55) su sızdırmazlık özelliği nedeniyle üzerinin kapatılmasına gerek kalmamaktadır. Motordan redüktöre hareket V-kayış kasnakla sağlanmaktadır. Redüktör tahrik miline doğrudan bağlıdır. Tahrik ünitesi başlığında kolay erişim ve bakım imkanı veren 2 adet gözetleme kapağı bulunur. Başlığın iç kısmı, taşınan tahılların zarar görmeden distribütöre aktarılmasını sağlamak için kauçukla kaplanmıştır. Başlıktaki tambur da kayışın kaymasını ve patinajı önlemek amacıyla kauçuk kaplamadır.
    


    Elevatör sisteminin ayak kısmındaysa yine kolay erişim amaçlı 2 adet gözleme kapağı ve temizlemeyi kolaylaştırmak için 2 adet seyyar kapak bulunmaktadır. Galvanizli sacdan oluşan gerdirme ünitesi, yazın sıcak hava koşullarına ve uzun süre kullanıma bağlı olarak esneyen kayışı gerginleştirerek performansının azalmasına engel olur. Mal alım kapağından akan hububatın içeriye kaçmasını ve kayışın yerinden çıkmasını önlemek için alt tambur çelik kafesten oluşmaktadır.

ZİNCİRLİ KONVEYÖR

OBİAL zincirli konveyörleri hububatın yatay veya açılı olarak ekonomik ve hasarsız taşınmasını sağlar.

Tüm OBİAL konveyörlerin zincirleri zor çalışma şartlarına uyum sağlayabilmesi için özel olarak sertleştirilmiştir. Hububat kazıyıcı plastik kanatlar konveyör kasasının yüzeyiyle zincirler arasındaki sürtünmeyi en aza indirir.
Hububat kazıyıcı kanatlar plastik delrin markalar yapılır, cıvatalı sistemle birleştirilir ve konveyör zincirleri üzerine monte edilir. Zincirler konveyör kasası içinde aralıkla yerleştirilmiş özel plastik delrin makaralar üzerinde kolayca hareket etmektedir. Zincirli konveyör dişlileri çelikten imal edilmiş olup sementeyle sertleştirilir.
Tamamı bir parçadan oluşan kaynaklı konveyörlere nazaran cıvatalı sistemle üretilen OBİAL zincirli konveyörleri ekonomik bakım ve montaj imkanını sağlamaktadır.

Mal alım çukurları için özel olarak tasarlanan OBİAL zincirli konveyörleri yüksek performans ve hasarsız taşıma gerçekleştirir.

DAĞITICI

Galvanizli sacdan üretilen OBİAL çok yollu dağıtıcıları, hububatın dağılmasında kullanılır ve elevatörün üst başlığının altında bulunur. İzolasyonlu yapısı sayesinde dışarı toz çıkmasına imkan vermemektedir. Dağıtıcının bütün birleşim noktalarında cıvatalı sistem kullanılmaktadır. Hububatın akacağı yol switch’le isteğe göre belirlenebilir. OBİAL dağıtıcıları yüksek tonajlı dolum ve boşaltım sistemlerinde sorunsuz işlem yapabilecek kapasite ve mukavemette üretilmektedir. Dağıtıcı üzerinde kullanılan motor ve sensörler arıza durumunda kolaylıkla sökülüp değiştirilebilecek yapıya sahiptir. Bunun yanında akış takibi ve dağıtıcı içinde bulunan boruda meydana gelebilecek herhangi bir arıza veya tıkanmanın tespiti ve giderilmesi için dağıtıcı gövdesinde gözetleme kapağı bulunmaktadır.

OBİAL, 2 yoldan 6 yola kadar değişen sayılarda yola sahip dağıtıcı çözümleri sunmaktadır.

 

HELEZON SİSTEMLERİ


Silo alt boşaltım helezonu silo içindeki hububatın silo dışına taşınmasına yardımcı olur. Helezon sisteminin üzerinde bulunan kapaklar ve bu kapaklara kumanda eden mekanizma sayesinde silonun güvenli bir şekilde boşaltımı gerçekleştirilir. Kumanda merkezi ilk olarak merkezdeki kapağı açarken diğer kapakların açılmasına olanak vermez. Merkez kapaktan akış bitikten sonra diğer ara kapaklar açılır. Helezon sistemi galvanizli sacdan imal edilmektedir. Güç, helezondaki tahrik miline motor redüktöründen doğrudan aktarılmaktadır. Bu sayede helezon daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışmaktadır.

OBİAL dip sıyırıcı helezonuysa silo tabanında kalan hububatın boşaltımını kendi etrafında 360 derece dönerek gerçekleştirir. Üzerine gelen hububat yükü hesaplanarak askı yatak sistemi ve çelik kafes sistemi yapılır. Tahrik ve hareket üniteleri farklı olarak tasarlanmıştır. Bu sayede dip sıyırıcı helezonlar maksimum kapasitede kullanılmaktadır

ÇELİK GÜVENLİK KONSTRÜKSİYONLARI


Bütün OBİAL silolarında, yürüme yolları ve dinlenme platformları bulunur. Yürüme yolları destek ayaklarının açıklığı, üzerinde çalışan zincirli konveyörlerden gelen yük, rüzgar yükü, kar yükü ve hareketli diğer yükler göz önünde tutularak hesaplamaları yapılır ve buna göre üretilir. Cıvatalı sistemle birleştirilen modüler sistem montajı kolay ve galvaniz kaplama olmasından dolayı bakım gerektirmez.

Ayrıca güvenlik konstrüksiyonlarının taşıyıcı ayak, yarım taşıyıcı ayak, elevatör kulesi, servis platformu ve merdiven gibi opsiyonları mevcuttur.

TAHIL TEMİZLEME MAKİNESİ

Temizleme Ünitesi Hakkında Kısa Bilgi

Dünya nüfusu giderek artmaktadır ve bu artışın sonucu olarak insanların temel gereksinimlerinden birisi olan tahıl grubunun ekim alanları genişletilmiştir.Bu genişlemeyle beraber tahıl grubunun uzun ve kısa vadeli olarak depolanması gerekmektedir.Tahıl grubunun hasadı yapıldıktan sonra depolandığı yerde saf halde olmadığından dolayı içerisindeki yabancı maddelerden yani ot ,taş ve kumdan ayrılması gerekmektedir. Eskiden kalburda elle yapılan eleme işlemi günlerce sürerken şimdi gelişen teknolojiyle beraber saatte tonlarca tahıl eleyen sistemler geliştirilmiştir.Bu ünitenin adı ön temizleme ünitesidir.

 

Ön temizleme ünitesi genel yapı itibariyle 3 ana kısımdan oluşur. Ana kasa , üst hazne ve siklondur.Ana kasa ve üst haznede yüksek mukavemetli galvaniz sac kullanılır.Paslanmaya (korozyona ) karşı direnci yüksektir. Bağlantı elemanı olarak ise 8.8 kalite cıvata kullanılmıştır. Civatalar ve somunlar dacromed kaplama olup akma mukavemeti yüksektir. Siklon için ST37 kalite siyah sac kullanılmış olup parçaların birleşimi kaynakla sağlanmıştır. Korozyona direncini artırmak için 2 kat astar kaplanıp üstüne 1 kat boya atılır.

 

Çalışma prensibi;

Silo ekipmanı olan elevatör vasıtasıyla üst hazneye giren ürün ana kasanın içerisinde bulunan dönel tambura aktarılır.Üst haznenin arkasına bağlı olan radyal fan vasıtasıyla,ürün tambur içerisine akarken  içerisindeki  toz ve havadan hafif maddeler çekilerek radyal fanın yanına bağlı olarak bulunan siklona aktarılır.Dönel tamburda ürünün eleme işleminin gerçekleşmesi için uygun eğim açısı verilerek ürün yatay olarak hareket etmesi sağlanır ve çevresine sarılı olarak bulunan eleklerden geçirilir.Ana kasada bulunan ara bölmeler,ürünün eleklerden geçirildikten sonra ayrışan maddelerin birbiriyle karışmasını önleyerek ilgili alt boşaltım gözlerinden konveyöre aktarılmasını sağlar.

 

Tambura sarılı olarak bulunan eleklerin formu örnek olarak buğday için 3 mm delikli ve slot delikli olarak sabittir. Bu ilk iki gözden buğday kırığı ve küçük ot taneleri atılır.Asıl temiz ürünün alındığı elek 3. Elektir. 
Temizleme ünitesinin tonajını belirleyen 2 etken vardır.Göz sayısı ve tambur çapıdır, göz sayısı minimum 3 maksimum 5’tir.Tambur çapları min 630 mm max 1570 mm’dir.

....ve SİLO ÜZERİNE HER ŞEY

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
3610 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Duyurular
M.BOYUNEĞMEZ

PROJE DANIŞMANI
EREN SUNTER
 Efemproje/proje danışmanı eren sunter
PROJE DANIŞMANI
EBRU FİDAN

 KOSGEB UZMANI
TEKSTİL
 tekstil/efemproje
AYÇİÇEK YAĞI
 ayçiçek yağı/efemproje
MISIR YAĞI
 mısır yağı/efemproje
SOYA YAĞI
 soya yağı/efemproje
SUSAM YAĞI
 susam yağı/efemproje
ZEYTİN YAĞI
 zeytinyağı/efemproje
ŞEKER
 şeker/efemproje
BAKLİYAT
 bakliyat/efemproje
CEVİZ
 ceviz/efemproje
MOBİLYA
 mobilya/efemproje
PLANOTEK MÜH
 planotek
ŞAHİNSAN MÜHENDİSLİK
 şahinsan mühendislik
ACN YAPI
eFeMPROJE

Site Haritası